Únor 2014

Točený dort- ovečka

26. února 2014 v 16:37 Dorty

Tmavé těsto:
4 vejce
160 g cukru
100 g hladké mouky
100 g polohrubé mouky
45 g oleje
2 lžíce šťávy z citronu
1 lžička prášku do pečiva
Těsto upečeme v kulaté dortové formě, po upečení ho prořízneme v polovině na dva díly.


Světlé těsto:
6 vajec
240 g krystalového cukru
300 g mouky( hladká a polohruhá napůl)
půl prášku do pečiva
100 g oleje
šťáva z půlky citronu
Těsto upečeme na plechu a po upečení ho podélně rozřežeme na pět pruhů. Pruhy namažeme krémem, postupně je natočíme jeden na druhý a dáme na spodní tmavý díl namazaný krémem, vršek spirály také namažeme krémem a přiklopíme vrchním tmavým dílem. Nerovnosti na boku dortu jsem vyplnila pomocí dětských a cukrářských piškotů a krému. Dort jsem polila čokoládou a ozdobila domácím marcipánem.

Pařížský krém
V horké vodní lázni šleháme do zhoustnutí:
8 celých vajec
20 dkg čokolády na vaření
20 dkg cukru
Po vychladnutí se zašlehají 2 másla(500 g)


Polní cesta s vlčími máky

22. února 2014 v 18:12 Křížková výšivka
S předešlým vyšitým obrázkem jsem se nedokázala rozloučit, tak vznikl další. Jaký bude jeho osud se ještě uvidí.Po vyšitých kytičkách pár živých ze zahrady.
Frgále, makové kytičky a mašličky

16. února 2014 v 18:14 Recepty

Těsto:
750 g polohrubé mouky
75 g tuku na pečení
60 g sádla
0, 75 dcl oleje
75 g cukru
3 vejce
4 dcl mléka
75 g kvasnic
špetka soli
Ze všech surovin vypracujeme těsto, které necháme vykynout. Těsto rozdělíme podle toho, jak chceme mít koláče velké, rozválíme ho dokulata a plníme tvarohovou nebo makovou náplní a povidlama.
Já jsem ještě z části těsta zkusila makové kytičky a tvarohové a povidlové mašličky podle návodu z časopisu Knihovnička receptyDort pro myslivce

10. února 2014 v 15:53 Dorty
Tentokrát jsem se pokusila o mramorovaný korpus. Dvě třetiny těsta jsem nechala bílé a do jedné jsem přidala kakao. Těsto jsem do formy dávala od středu, vždy dvě lžíce bílého a zase do středu jednu lžíci tmavého. Tento postup jsem opakovala do spotřebování veškerého těsta. Korpus byl z 8 vajec.


Na krmítku

6. února 2014 v 17:51 Příroda
Mrazivé počasí předešlých dnů přilákalo na krmítko jedny z nejkrásnějších našich ptáčků a to stehlíky. Přiletělo jich asi šest a pochutnávali si na semenech slunečnice.

Na slunečnici přiletěly i sýkory koňadry.Semínka na zemi sbírala pěnkava.


Strnadi číhali na stromě a čekali až zmizíme, aby mohli nerušeně k drůbeži na pšenici.


Orchidej střevíčník

3. února 2014 v 21:42 Pokojové rostliny
Loni jsem si koupila orchidej střevíček, květ měla už plně rozkvetlý, přesto vydržel ještě nějakou dobu. Postavila jsem jí na parapet u okna směřujícího na východ a čekala, zda se ještě někdy dočkám nového květu. K mému údivu netrvalo ani tak dlouho a poupě se začalo ukazovat. V prvních prosincových dnech se poupátko začalo rozvíjet a krásně kvete ještě dnes a nejen to, ze středu další rostliny začíná vyrůstat nové poupě. Akorát je škoda, že každá rostlina kvete pouze jednou.Tato orchidej se letos také vyznamenala, poprvé nasadila dva květní stvoly. Je zajímavé, že poupata nasadí vždy po letním pobytu venku, další dvě, které mám celý rok doma, ještě nekvetly.