Říjen 2013

Náš kostel

29. října 2013 v 17:55 Ostatní

Kostel v naší vesnici je zasvěcen svatému Vítu a je i součástí názvu obce. První písemné zmínky se datují do roku 1354, ale ve skutečnosti bude mnohem starší, protože založení naší obce spadá do roku 1296. Na počátku třicetileté války byl značně poškozen, k opravě došlo v letech 1642 a 1672. Do nynější podoby byl přestavěn v roce 1876. V roce 1970 byly v kostele nainstalovány varhany.
V posledních letech proběhla výrazná rekonstrukce kostela. Nejdříve kostel dostal novou střechu, byla vyměněna okna a v letošním roce došlo na novou fasádu. Součástí oprav bylo i vybudování drenáže okolo kostela, která odvádí povrchovou vodu pryč.

Ke kostelu se váže tato pověst:
Kostelenský farář kdysi kázal v kostele. Při kázání zahlédl pod kazatelnou čerta, který se mu posmíval. I rozzlobil se farář na čerta a chtěl ho potrestat, proto mu uložil, aby na některém z okolních kopců vystavěl kostel, a to dříve než skončí ranní pobožnost slovem "amen". Čert se hnal jako divý z kostela na západ a vyhledal kopec nejvyšší. V potu a v šílené rychlosti mu přibývá zdivo a zdá se, že farář sám sebe napálí. Již končí poslední práci, zvedá obrovský kámen, který měl zakrýt střechu kostela. V tom zaslechne až sem poslední farářovo slovo "amen". To čerta tak polekalo, že kámen upustil. Balvan se řítí na kostel, bourá jej a z kopce se valí kameny a slyší farářův smích. Potrestaný čert usedá na jeden ze zbylých kamenů na kopci a pláče. V kameni, na kterém tak dlouho seděl, vytlačil čert důlek. Proto kopec, na němž se čert pokoušel kostel stavět, byl nazván "Čertův kámen". Kámen s mělkým dolíkem, na kterém čert seděl ,najdeme na vrcholu kopce a pod ním hromadu kamení a balvanů, zbytky podle pověsti nedostavěného a zbořeného kostela. Cesta na Čerťk, jak se kopci říká, je stále častý a oblíbený cíl procházek.
Státní chráněnou památkou v obci je kamenná socha svatého Jana Nepomuckéh, která se nachází na přilehém hřbitově a pochází z roku 1771.
Zdroj:http://www.kostelniradoun.cz/Do zdi kostela jsou vsazeny náhrobky z 15. - 17. století, mezi nimi zajímavý smírčí kámen s reliéfem kříže a letopočtem 1587.Na jižní straně kostela najdeme i sluneční hodiny.
Socha svatého Jana Nepomuckého.

Projekt věnovaný sakrálním stavbám najdete při kliknutí na tuto stránku

Dort s myškama

26. října 2013 v 16:09 Dorty

Jablečný koláč

24. října 2013 v 15:19 Recepty

Těsto:
500 g polohrubé mouky
3 lžíce cukru
3 lžíce mléka
1 tuk na pečení
1 prášek do pečiva
1 vejce
Ze všech surovin vypracujeme těsto, které rozdělíme na dvě části. Z jedné vyválíme placku, kterou dáme na plech vyložený pečícím papírem, na ní dáme náplň z jablek a přiklopíme druhou plackou. Já jsem tentokrát vyzkoušela novou formičku vypichovačku a na jablečnou náplň jsem poskládala malá jablíčka.

Jablečná náplň:
1 kg nastrouhaných jablek
2 vanilkové pudinky
10 lžic cukru
Jablka promícháme s cukrem a pudinkovými prášky a navrstvme na těsto.


Letošní hnětynky

19. října 2013 v 14:07 Recepty
Rok se sešel s rokem a opět je tu posvícení a k němu již několik let u nás patří hnětynky. Recept jsem použila stejný jako loni a ozdobičky jsme, jako tradičně, koupili na pouti ve Strakonicích.
Dort s čokoládou a marcipánem

2. října 2013 v 19:23 Dorty


Těsto:
6 vajec
240 g krystalového cukru
300 g mouky( hladká a polohruhá napůl)
půl prášku do pečiva
100 g oleje
šťáva z půlky citronu
Bílky ušleháme s cukrem do husté pěny, pak zašleháme žloutky, olej a citronovou šťávu, nakonec vmícháme mouku s práškem do pečiva.
Dort je promazaný pudinkovo-máslovým krémem, politý čokoládou a ozdobený domácím marcipánem.