Srpen 2013

Japonky

31. srpna 2013 v 20:31 Drůbež

Tyto malinké slepičky pochází z Japonska a patří k nejmenší drůbeži vůbec. Zbarvení peří u nich není důležité, rozhodující jsou tvary. Japonky jsou vynikající kvočny. Při odchovu koroptví jsou téměř nenahraditelné. O co jsou lepší kvočny, o to jsou horší nosnice, vajíček za rok moc nesnesou.


Volejbalový míč

22. srpna 2013 v 16:25 Dorty
Syn pořádal malý volejbalový turnaj mezi kamarádama a cenou pro vítěze byl dort, o který se nakonec rozdělili všichni.Těsto:
6 vajec
240 g krystalového cukru
300 g mouky( hladká a polohruhá napůl)
půl prášku do pečiva
100 g oleje
šťáva z půlky citronu
Bílky ušleháme s cukrem do husté pěny, pak zašleháme žloutky, olej a citronovou šťávu, nakonec vmícháme mouku s práškem do pečiva.
Dort je promazaný pudinkovo-máslovým krémem, spodní díl je politý čokoládou a vlastní míč je potažený domácím marcipánem.


Stále kvetou

20. srpna 2013 v 20:40 Kaktusy a sukulenty
Slunečné počasí minulých dnů dělalo kaktusům vyloženě dobře a o květy nebyla nouze. Nestane se, že vykvetou všechny najednou, ale každý den se nějaký kvítek ukáže. Některé kvetou jen jeden den, ale z květů jiných se můžu těšit i několik dnů.A tady bohužel květy nebudou, do skleníku se dostal slimák a střed kaktusu s poupaty vyžralZamračený.


Kečup

18. srpna 2013 v 19:17 Recepty


Suroviny:
2 kg rajčat
250 g cibule
250 g nezralých jablek
3 bobkové listy
8 kuliček nového koření
16 celých pepřů
4 hřebíčky
Všechno dáme do hrnce a vaříme tak dlouho, až vznikne hustá kaše, kterou propasírujeme a přidáme:
200 g cukru
2 lžičky soli
1 lžičku mleté skořice
2 lžičky mleté papriky
3 lžíce octa
Všechno znovu povaříme, plníme do skleniček a sterilizujeme.Ostružinový dort

17. srpna 2013 v 15:19 Dorty

Těsto:
250 g hladké mouky
1 balíček sušeného droždí
50 g cukru
1 vejce
1 vanilkový cukr
75 ml vlažného mléka
75 g změklého tuku na pečení
Ze všech surovin vypracujeme vláčné těsto a necháme ho vykynout. Vykynuté těsto vyválíme a vložíme na dno dortové formy o průměru asi 26 mm. Těsto lehce potřeme tvarohovou náplní, na ní dáme otružiny a zalejeme je zbylým tvarohem.Vložíme do trouby a upečeme při 180 stupních, po upečení formu vyndáme a na povrch rozetřeme sníh. Pomocí kávové lžičky na něm vytvoříme důlečky a dáme dopéct asi při 120 stupních. Po upečení do důlků vložíme čerstvé ostružiny.


Náplň:
3 žloutky
100 g cukru
250 g tvarohu
1 vanilkový puding
Žloutky s cukrem vyšleháme do pěny a pak zašleháme tvaroh s pudingovým práškem.

Bílkový sníh:
3 bílky
50 g cukru
Z bílků ušleháme tuhý sníh a zašleháme do něj cukr.


Zdroj: Dr. Oetker mírně upraveno


Zná jí někdo?

14. srpna 2013 v 17:53 Zahrada
Na záhonu mezi kořenovou petrželí letos vyrostla, nám neznámá, rostlina. Zaujala nás především svými srdčitými listy a díky své zvláštnosti odolala i pravidelnému pletí. Dorostla do více jak metrové výšky a kdyby měla dostatek vláhy, určitě vyroste ještě víc. V současné době předvádí své kvítky a nezralé plody. Poradí nám někdo, o jakou rostlinu jde?

Lišaj borový

9. srpna 2013 v 11:59 Příroda

Před třemi lety jsem na zahradě našla housenka a po delším hledání jsem zjistila, že patří lišaji borovému ( Housenka lišaje borového). Letos se přiletěl ukázat sám lišaj, usadil se na zápraží na kaktus a spal.Sušenky - dárečky

7. srpna 2013 v 7:26 Cukroví - sušenky

Těsto:
40 dkg hladké mouky
16 dkg cukru
25 dkg másla
2 žloutky
Všechny suroviny smícháme a vypracujeme těsto, které rozdělíme na polovinu. Jednu necháme bílou a do druhé přidáme kakao. Dál postupujeme podle obrázku.


Pruhy naskládáme na sebe, dvoubarevný, tmavý a znovu dvoubarevný, pak vezmeme nit a krájíme asi půl centimetru silné dílečky. Po upečení můžeme dozdobit.Rosela pestrá

5. srpna 2013 v 17:52 PapoušciRosely pestré chováme teprve od loňského roku. Dcera si koupila už starší pár, který odchovával mláďata. Letos na jaře, po přestěhování do venkovní voliéry zahnízdily poprvé, ale všechna vajíčka byla čistá. V té době dokonce, nešťastnou náhodou samec uletěl a dva dny létal venku. Naštěstí se u něj projevil hnízdní pud, kdy krmí samičku sedící na vajíčkách a podařilo se nám ho chytit. Potom zahnízdily ještě jednou a po 23 dnech sezení na vajíčkách se vylíhla tři mláďátka, ale přežila jen dvě. Zahnízdily v budce o rozměrech dna 30x30 cm a výšce asi 40 cm s vletovým otvorem 8 cm. Mladí ptáci jsou zbarveni stejně jako dospělí, jen barvy jsou trochu matnější.
Rosely pocházejí z Austrálie. V zajetí se živí slunečnicí, prosem, v době hnízdění se přidává vaječná míchanice. Nepohrdnou ani suchým tvrdým rohlíkem a zeleným krmením, nejraději mají ptačinec žabinec.