Květen 2013

Radost pohledět

24. května 2013 v 20:58 Zahrada
Na co že je radost pohledět? No přece na rozkvetlé azalky. Loni touto dobou všechna poupata, květy a mladé výhony zmrzly a byl vůbec zázrak, že se z toho azalky vzpamatovaly, přežily a letos se můžeme těšit z jejich krásných květů. Dnešní noc byla taky velmi studená a s obavama jsme ráno hleděli na teploměr. Na trávě byla místy námraza, ale azalky noc přečkaly bez úhony.

A ještě několik pohledů do zahrady.

Kynuté kytičky

20. května 2013 v 13:42 Recepty

Těsto:
500 g polohrubé mouky
200 ml vlažného mléka
2 žloutky
půl kávové lžičky soli
20 g kvasnic
1 polévková lžíce krystalového cukru
70 g moučkového cukru
100 g rozpuštěného tuku na pečení
Ze všech surovin vypracujeme těsto, ze kterého po vykynutí vyválíme plát asi 40 x 40 cm. Ten rádýlkem rozdělíme na čtverečky 10 x 10 cm, jejich rohy nastřihneme nůžkama podle obrázku, naplníme tvarohovou nebo povidlovou náplní, spojíme protilehlé rohy a pomažeme rozšlehaným žloutkem. Pečeme při 180 stupních.Zdroj: Varecha.sk

Předzahrádka

18. května 2013 v 19:29 Zahrada
Více jak před dvaceti lety jsme si před domkem založili skalku a vysázeli skalničky a cibuloviny. Nejkrásnější byla asi tak třetím rokem, kdy se rostlinky pěkně rozrostly a zaplnily svá políčka. Postupem času některé skalničky začaly vymrzat, nebo se samovolně stěhovat jinam. Modré modřence a ladoňky a žlutá tařice se vysemenily a začaly být v převaze. Chvíli jsem se snažila je usměrňovat, ale nakonec jsem to vzdala a ze skalky se stala něco jako předzahrádka. Na několika fotkách je vidět, jak se mění od časného jara do léta. V posledních letech na kousku rostou i orlíčky, které kvetou, když už je většina kytiček odkvetlá.
červenec


Kokosové řezy

5. května 2013 v 10:34 Řezy

Kokosové těsto:
200 g kokosu
1 plechovka kondenzovaného slazeného mléka
2 vejce
Všechny suroviny smícháme a necháme odležet, než připravíme čokoládové těsto.

Čokoládové těsto:
250 g másla
200 g čokolády na vaření
1,5 hrnku cukru
1,5 hrnku hladké mouky
2 lžíce kakaa
1 hrnek mléka
2 vejce
2 lžičky prášku do pečiva
Máslo s čokoládou rozehřejeme, přidáme kakao a teplé mléko, cukr, mouku, vejce a nakonec prášek do pečiva. Těsto je hodně řídké. Nalejeme ho na vymazaný a moukou vysypaný plech a poklademe kokosovýma kuličkama. Lépe se kuličky dělají rukama namočenýma do vody. Pečeme při 200 stupních asi půl hodiny . Upečené posypeme kokosem.
Zdroj:Napečeno.cz (mírně upraveno)