Bernešky (Branta)

7. listopadu 2012 v 15:47 |  Okrasná vodní drůbež
Rod bernešek zahrnuje pět druhů hus, pro které je charakteristickým znakem černá barva zobáku. Všechny bernešky vyžadují dostatek pastvy, která je základem úspěšného chovu a odchovu. Jsou to poměrně snášenliví ptáci, akorát v době hnízdění se může projevit agresivita. Pro zdárný průběh hnízdění je lepší je v tomto období oddělit. Máme vybudované dřevěné budníky s menší ohrádkou, kde se můžou po zasednutí na vejce oddělit a kde nejsou rušeny a ani neruší nikoho jiného.

Největší z tohoto rodu je berneška velká, která může dosáhnout hmotnosti až 6.5 kg. Její původní vlastí je téměř celá Severní Amerika, kde vytváří několik poddruhů.


Jedním poddruhem bernešky velké je berneška malá, která se liší pouze velikostí.


Berneška bělolící hnízdí jen na východě Gronska, Špisberkách a Nové Zemi. Je to menší husa dosahující hmotnosti asi 2 kg.


Nejpestřeji zbarvená je berneška rudokrká. Je to malá husička, která hnízdí na severu Sibiře.


Posledním severským druhem je berneška tmavá, hnízdí v arktické tunře blízko mořského pobřeží.


Všechny severské druhy mají poměrně krátkou dobu sezení na vejcích, která se pohybuje okolo 24 dnů.Je to způsobeno krátkým polárním létem během kterého se musí housata vylíhnout a dorůst.

Poslední z tohoto rodu je berneška havajská, z jejíhož jména je zřejmé, že žije na lávových polích Havajských ostrovů. Na rozdíl od ostatních má častečně redukované plovací blány, což je zřejmě důsledek suchozemského způsobu života. Je to krotká a docela zvědavá husa, která se snadno ochočí. Tyto bernešky na jaře hnízdí jako první a to už na přelomu února a března.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama