Únor 2012

Ovečka pro Lenku

25. února 2012 v 7:56 Dorty
Dcera měla tento týden svátek, a protože jejím velkým snem je pořídit si do budoucna živé ovečky, tak jednu dostala už nyní. Živá sice není, ale radost snad udělala také.


..a tady je jěště s bílýma ušima

Velikonoční zajíček a ovečka

21. února 2012 v 16:45 Velikonoce
Ať kouknu, kam kouknu, všude se to začíná hemžit přípravami na velikonoce a tak mě to zlákalo, že jsem taky neodolala a tady je výsledek. Do velikonoc stále nějaký čas zbývá a kdyby si chtěl taky někdo ušít zajíčka nebo ovečku, tak návod najde tady http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=3304 , http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=3403Masopust

18. února 2012 v 14:02 Ostatní
Pomalu se sešel rok s rokem a naší vesnicí opět prošel masopustní průvod. Je to zvyk, který má u nás dlouhou tradici a dělá radost jak dospělým, tak i dětem.Dokonce se i umoudřilo počasí, po třeskutých mrazech, které vystřídalo silné sněžení s ještě silnějším větrem, dnes dokonce na chvíli vykouklo sluníčko a je příjemných 6 stupňů.
V průvodu se sešla Bílá paní, vodník, Křemílek s Vochomůrkou, králíci z klobouku, Otík s panem Pávkem, Šmoula se Šmoulinkou, rybář s myslivcem a mnoho dalších postaviček. Originální byla kamna i s kastrolem. a tady je pár fotek.


A tady je jedna fotka z loňského roku, kdy Šmoula se Šmoulinkou přišli jako Schrek s Fionou.

Proužkovaná roláda

17. února 2012 v 20:58 Rolády

Těsto na proužky:
15 g másla
15 g moučkového cukru
1 bílek
15 g polohrubé mouky
1 lžíce kakaa
Máslo utřeme s cukrem, přidáme bílek a vyšleháme, pak zamícháme mouku s kakaem. Těsto natřeme na plech vyložený pečícím papírem a pomocí kulatého nože uděláme proužky a dáme na chvíli do mrazáku. Na zchladlé proužky nalejeme piškotové těsto a upečeme.

Piškot:
4 vejce
1 žloutek
120 g krupicového cukru
120 g polohrubé mouky špetka soli
Vejce, žloutek a cukr vyšleháme do husté pěny a pak zamícháme mouku se solí. Nalejeme na ztuhlé proužky a upečeme.

Upečený piškot namažeme marmeládou a srolujeme.
Zdroj:toprecepty

Zelené rostliny ještě jednou

16. února 2012 v 19:46 Pokojové rostliny
Kalatea
Tato rostlina sice kvete, ale její květy jsou nenápadné, žluté, na krátkých stoncích téměř u země.Kvetla za celou dobu u nás jen asi dvakrát.
Nolina- sloní noha
Dračince

Žumen
Dracéna
Asparágus
Tato rostlina nevím, jak se jmenuje, ale je na ní zajímavé, že jí vyrůstají nenápadné, miniaturní kvítky ze středu listů.


Ledové řezy

12. února 2012 v 7:18 Řezy
Těeto:
4 bílky
4 lžíce moučkového cukru
4 lžíce polohrubé mouky
půl prášku do pečiva
Bílky vyšleháme s cukrem a přidáme mouku s práškem do pečiva.Pečeme na menším hlubším plechu vyloženém pečícím papírem.

Krém:
0,5 l mléka
4 žloutky
4 lžíce cukru
2 vanilkové pudingy
250 g másla
V mléku rozmícháme žloutky, cukr a puding a uvaříme hustou kaši. Po vychladnutí do ní zašleháme máslo. Krém rozdělíme na dvě části a do jedné přidáme kakao. Na piškot namažeme světlý krém, na něj tmavý a nakonec rozetřeme smetanu ušlehanou se stužovačem. Nakonec postrouháme čokoládou a dáme vychladit do chladničky.

Zdroj:http://macinkav.blog.cz/

Řezy Rigó Jancsi

9. února 2012 v 15:35 Řezy

Těsto na piškot:
3 vejce
3 lžíce moučkového cukru
3 lžíce polohrubé mouky
kakao
Z bílků ušleháme tuhý sníh, zašleháme cukr, přidáme žloutky a zamícháme mouku s kakaem. Pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem. Po upečení a vychladnutí plát rozdělíme na 2 stejné části. Jednu necháme v celku a druhou rozřežeme na čtverečky asi 5x5 cm a polejeme čokoládou. Můžeme taky prvně polít a pak rozkrájet.
Na polovinu piškotu rozetřeme ušlehanou smetanu s 1 vanilkovým cukrem a na ní rozetřeme ušlehanou čokoládovou náplň.Nakonec nahoru nyskládáme čtverečky polité čokoládou. Necháme v chladničce zatuhnout.
Čokoládová náplň:
1 smetana ke šlehání
1 lžíce krupicového cukru
1 lžíce kakaa
Všechny suroviny svaříme den předem. Druhý den vyšleháme krém.

Zdroj:www.pečeníjeradost.cz- mírně upraveno..


Zelené-nekvetoucí rostliny

6. února 2012 v 17:58 Pokojové rostliny
Máme doma hodně pokojových kytiček, někdy si říkám, že už by se další ani nikam nevešla.Většina z nich patří k nekvetoucím rostlinám a krásné jsou na nich především listy.Jestliže náhodou vykvetou, tak jejich květ je nevýrazný. U této skupiny rostlin nemusíte marně vyhlížet poupě a nemusíte se trápit tím, že se o ně špatně staráte , a proto nekvetou. Většinou jsou nenáročné na pěstování, vyhovuje jim polostín až stín a snadno se rozmnožují pomocí řízků.
A tady jsou některé z nich.

Aglaomena


Maranta
Panašovaný potos
Filodendrony


Zelený potos
Toulitka
Fíkus palístkovitý
A někdy příště ukážu další.

Likérové špičky

4. února 2012 v 13:50 Cukroví

Krém:
125 ml mléka
půl sáčku vanilkového pudinku
120 g másla
50 g moučkového cukru
1 lžíce kakaa
Z mléka a pudinku uvařime pudink a necháme ho vychladnout. Máslo utřeme s cukrem a kakaem a po částech zašleháme pudink. Krém necháme vychladit a nastříkáme ho na dětské piškoty tak, aby uvnitř vznikla dutinka, do které dáme vaječný koňak.Já místo koňaku utřela jeden žloutek s 1,5 lžící moučkového cukru a přidala trochu rumu. Naplněné špičky uzavřeme krémem a máčíme v čokoládě. Je dobré nechat špičky průběžně chladit v chladničce. Při dnešním mrazivém počasí stačilo pár minut venku.
Z dávky jich bylo asi 30.