Husice orinocká (Neochen jubatus)

7. ledna 2012 v 9:31 |  Okrasná vodní drůbež

Domovinou husice orinocké je severní polovina Jižní Ameriky, kde žije v tropických pralesích v okolí řek a na vlhkých savanách. Mimo období hnízdění se sdružuje do hejn. Hnízdí v párech ve stromových dutinách, kam husa snáší 6-10 vajec, na kterých sedí 30 dnů.
Velikostně tato husa patří k menším druhům, váží asi 1,5 kg.

My se pokoušíme husice orinocké chovat asi 6 let, ale docela neúspěšně. Tyto husice patří k velice agresivním druhům. Po dosažení pohlavní dospělosti jsme je chovali odděleně od ostatních druhů, ale houser začal být agresivní i na husu, se kterou byl od příchodu k nám. Loni v zimě houser bohužel uhynul. Podařilo se nám sice sehnat housera jiného, ale proti němu si zase své teritorium hlídala naše husa a po jedné šarvátce nový houser taky uhynul. Není jednoduché ke starší huse sehnat stejně starého housera a tak náš chov těchto husic zkončí asi neúspěchem.

Krásná podívaná je na tyto husice v období toku, houser tančí okolo husy s mírně roztaženými křídly, která směřují dozadu a při tom vynikne jejich kresba.
Husice orinocké patří k teplomilným druhům. Mrazy pod -5 stupňů už pro ně znamenají problém, ve skleníku s ostatními druhy být nemohou, tak se jim muselo vybudovat nové zimoviště. Letošní zima je pro ně docela přívětivá, tak v něm husa pouze nocuje.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena-b helena-b | Web | 7. ledna 2012 v 13:05 | Reagovat

Příroda nás obdařila samými zajímavými úkazy. Ráda pozoruji vodní drůbež. Teď je všude vidět na potocích a řekách kachny divoké. Vloni jsme je s vnučkami chodily krmit. Letos stále ještě tu zimu neberu vážně.
Ať se vám v chovu daří, jsou to krásní a zajímaví "ptáčci".

2 Hanka Hanka | Web | 8. ledna 2012 v 21:02 | Reagovat

Husice jsou nádherné, Ivanko! Tak ať se vám chov vydaří!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama