Srpen 2011

Housenka lišaje vrbkového

27. srpna 2011 v 20:12 Příroda
Na zahradě jsme našli zvláštní housenku a v chytrých knihách bylo její jméno.Lišaj, který se z ní vylíhne ,je podle obrázku krásný, ale vidět ho na vlastní oči se asi jen tak někomu nepoštěstí.

Orchideje v plném květu

16. srpna 2011 v 20:53 Pokojové rostliny
Musím říct, že orchideje patří k nejvděčnějším pokojovým rostlinám, jsou nenáročné a jejich květy vydrží krásně kvést několik měsíců. Některé rostliny jsou v plném květu, jiným zase rostou poupata a můžu se stále těšit na nové květy.Téhle vyrostlo hned 33 květů.
Na jaře mi manžel přinesl dvě odkveklé orchideje, jedna měla odkvetlé stvoly neustřižené a během několika dní na nich začala vyrůstat nová poupata a po rozvetení jsme s radostí zjistili, že takovou ještě nemáme.
Druhá rozkvetla dnes, zatím má jen jeden květ, ale vyrostly jí hned dva květní stvoly a taky je to v barvě novinka. Ve stejné době jsem si jednu odkvetlou koupila i já sama, ale ta nás napíná ze všech nejvíc, rostou jí nové listy, kořeny, ale květy ne.

Kuličkové řezy

15. srpna 2011 v 17:51 Řezy
Těsto na kuličky:
20 dkg polohrubé mouky
15 dkg cukru
2 lžíce kakaa
12,5 dkg másla
půl prášku do pečiva
2 vejce
Ze všech surovin vypracujeme těsto a děláme z něj kuličky (asi 2 cm v průměru) , které klademe ,kousek od sebe, na plech vyložený pečícím papírem.

Tvarohová směs:
0,5 kg tvarohu
20 dkg cukru
12,5 dkg másla
4 vejce
1 vanilkový cukr
1 vanilkový puding
Šleháme žloutky s cukrem, pak přidáme máslo a znovu vyšleháme, nakonec zašleháme tvaroh a zamícháme puding.
Z bílků vyšleháme tuhý sníh , lehce ho zamícháme do tvarohové směsi a rovnoměrně ji rozetřeme na kuličky. Pěčeme při 180°C asi 40 minut. Po upečení pocukrujeme.Houby

7. srpna 2011 v 18:41 Ostatní
Dcera byla dnes na houbách a takový úlovek přinesla.
Vykvetl letos poprvé

6. srpna 2011 v 18:55 Kaktusy a sukulenty
Letos poprvé nasadil poupata a netrpělivě jsem očekávala jaké květy budou.Bohužel je to jeden z kaktusů ,jejichž květy rozkvétají v časných odpoledních hodinách a velice brzo se zase zavírají.Vykvetení si nenačasoval ani na volné dny, tak mi ho musel nakonec vyfotit syn.

Husice andská (Chloephaga melanoptera)

3. srpna 2011 v 16:06 Okrasná vodní drůbež
Už z názvu této husice vyplývá, že žije v Andách, kde obývá oblast pod hranicí věčného sněhu. Mimo dobu hnízdění žije v hejnech, v době hnízdění pouze v párech. Snáší 5 - 10 smetanově zbarvených vajec, na kterých sedí husa 30 dní.
Pohlavně dospívá ve 3. roce života.Musí se chovat odděleně, protože její nesnášenlivost vůči jiným husám je veliká.

Naše husice letos zahnízdily poprvé a to ve 4 letech.Husa snesla začátkem července 8 vajec a začátkem srpna se vylíhla 4 housátka.
Živí se pšenicí, v době před hnízděním dostávají směs a nezbytná je pro ně pastva.Nepohrdnou ani suchým rohlíkem a rádi vylupují nedozrálou kukuřici.Mláďata dostávají vaječnou míchanici s kopřivama.
Naší zimu snáší dobře, ale na noc je vhodný chráněný prostor.

Husice andské na zahradě krásně vynikají a každého na sebe upozorní nevtíravým zvukem a specifickým tancem.

Houser hlídá hnízdo.