Příběh bernešek velkých

8. června 2010 v 12:29 |  Okrasná vodní drůbež
Hned na začátku musím napsat, že jsme nikdy neměli v plánu chovat velké bernešky, zdály se mám moc velké a těžkopádné. Na druhou stranu jsme toužili po berneškách malých, které se od těch velkých liší hlavně velikostí a rozdíly ve zbarvení jsou minimální. Poprvé jsme si malé bernešky koupili asi v roce 2002, ale po čase jsme zjistili, že to jsou dva houseři. U těchto ptáků je docela problém, že pohlavně dospívají až ve třetím roce života a když se s jedním ptákem něco stane, je hodně těžké k němu sehnat jiného, stejně starého. Asi před 4 lety našel manžel inzerát, kde někdo prodával starší pár bernešek malých za docela slušných podmínek, neváhal a na inzerát odpověděl. Do nedávna to fungovalo tak, že si chovatelé zvířata posílali kurýrem přes české dráhy a této možnosti jsme využili i my. Ve stanovený den jsem pro bernešky na nádraží jela já. Už při přebírání dvou krabic od banánů slepených a svázaných k sobě se mi to nějak nezdálo a i se mi krabice zdály nějaké moc těžké. Docela velké překvapení mě čekalo doma. V každé krabici byla nacpaná jedna berneška. Transport ve stísněných podmínkách přežily dobře, ale místo malých přišly velké. Tak jsme se stali chovateli i velkých bernešek. Manžel se prodejce snažil kontaktovat, ale jeho mobilní telefon je od té doby nedostupný. Celý čas bernešky docela dobře prospívaly, nedělaly žádné problémy, ale ani nehnízdily. Loni jsme se rozhodli, že zkusíme vyměnit husu a měli jsme docela štěstí, že se nám podařilo sehnat už dospělou, která dokonce měla za sebou úspěšné hnízdění. Letos na jaře se však z mírumilovného housera stal nesnesitelný rváč. Prvně si svou zlost začal vylévat na berneškách malých, které se nám konečně podařilo sehnat a s kterými celou dobu žili v míru. Nezbylo nic jiného než je oddělit, ale ani metrový plot nebyl překážkou a malé bernešky utrpěly rány, z kterých se dlouho vzpamatovávaly. Chvíli se zdálo, že bude klid, ale další problém nastal, když si berneška vybrala na hnízdění boudu, ve které loni hnízdila husa císařská. Je jasné, kdo tento boj vyhrál. Husa císařská si odnesla šrámy, ale naštěstí přežila a bernešky putovaly do izolace. Změna prostředí měla za následek, že husa snesla ještě 4 vejce, samozřejmě každé někde jinde, snášet přestala a ani si na vejce nesedla. Po 14 dnech začala snášet znovu a tentokrát do připraveného hnízda. Na konec jsme se dočkali 4 housátek, i když se vylíhla na dvě etapy.
.

.
,
,
..
.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Janah Janah | Web | 8. června 2010 v 21:35 | Reagovat

Hezká rodinka, tak ať vzkvétá.:-)

2 helena-b helena-b | Web | 8. června 2010 v 22:38 | Reagovat

Ivi, ráda jsem si přečetla tvůj příběh o berneškách. Pěkně se dívá na fotky, ale co to všechno obnáší, to už je jiná věc.
Také jsme kdysi ledacos chovali, husy, kachny, slepice, králíky. Ale kvůli zaměstnání jsme toho museli nechat. Kdysi jsem také jela na poštu pro zásilku kuřat. Nakonec polovina uhynula, jsou to nervy. Tak ať se housátkům daří!

3 Zdeňka Zdeňka | 9. června 2010 v 12:50 | Reagovat

Ivanko, mrzí mě, že jsem letos neviděla Vaši ZOO. Mamka se vrátila úplně nadšená. Tak se vždycky potěším alespoň obrázky a vyprávěním na blogu. Máš to moc pěkné a zajímavé. Dík.

4 yorga yorga | Web | 24. června 2010 v 10:55 | Reagovat

Pěkná rodinka. Moje podmínky jsou trochu omezené, ale jinak by u nás žilo kde co. Zvlášť teď co u nás bydlí náš vnuk. To je milovník zvířat všeho druhu, ale specialista na exoty.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama