Červen 2010

Husice rudohlavá (Chloephaga rubidiceps)

28. června 2010 v 16:17 Okrasná vodní drůbež
.
,
Ve volné přírodě se vyskytuju na Falklandských ostrovech a v Ohňové zemi.
Samec i samice jsou zbarveni stejně, ale samice je o něco menší.
Jako všechny husy a husice pohlavně dospívá ve třech letech života.Na vejcích sedí pouze husa a to asi 30 dní.Samec z povzdálí hlídá hnízdo a po vylíhnutí mláďat se účastní péče o ně.
Potrava těchto husic je převážně rostlinná, to znamená pastva a obilí.
Může se dožít věku až 20 let .
Naše husice letos zahnízdily poprvé.Loni nám uhynul houser a měli jsme problém se sehnáním staršího jedince k dopárování.Nového housera jsme sehnali na jaře a ani jsme nedoufali,že by ještě letos zahnízdily.Bylo pro nás docela překvapení, když jsme ,před měsícem, v hnízdu našli hnědavě zbarvená vejce. Ze 3 vajec se vylíhla 2 housátka.
,

.

,
.

Jahodová pochoutka

26. června 2010 v 21:10 Řezy
Piškot:
4 žloutky
20 dkg cukru
20 dkg polohrubé mouky
0,5 skleničky oleje
0,5 skleničky vlažné vody
0,5 prášku do pečiva
ze 4 bílků sníh

Žloutky třeme s cukrem, pak přidáme ostatní suroviny a na konec sníh z bílků.

Na upečený chladný piškot natřeme 0,5 kg tvarohu oslazeného podle chuti.Na tvaroh nalejeme jahodový puding,který uvaříme z 0.75 l rozmačkaných jahod, 0,5 l vody, 2 vanilkových pudingů a cukru podle chuti.

Můžeme dozdobit šlehačkou.

Husice liščí (Tadorna tadorna)

20. června 2010 v 14:20 Okrasná vodní drůbež
,
Ve volné přírodě husice liščí hnízdí při mořském pobřeží Evropy a ve vnitrozemí východní Evropy a Asie. Má ráda prostředí se slanou vodou. Převážně hnízdí v norách po králících nebo liškách, jen výjimečně si je vyhrabává sama. Husa snáší až 10 vajec, na kterých sedí 28-30 dní.
Potrava je z části rostlinná a z části živočišná. V zajetí se živí pšenicí a živočišnou složku potravy si najdou při pastvě.
Naší zimu snáší dobře, stačí jí na noc suchý chráněný prostor. 

.
.
.
,

Kaktusy ve skleníku

18. června 2010 v 17:23 Kaktusy a sukulenty
,
Letošní počasí našim kaktusům moc nepřeje.Skleník máme poměrně studený , a proto je tam můžu stěhovat až když už nehrozí noční mrazíky.Pozdější stěhování oddaluje nasazování poupat, a protože slunečných dnů opravdu moc nebylo ani kaktusy zatím moc nekvetou.
,
,
,
,
,
,

Kosatce

15. června 2010 v 21:26 Zahrada
Horka a následný déšť udělaly své a v současné době už jsou kosatce skoro odkvetlé.
,
,
,
,
,
,
,

,

,

Sýkorky modřinky

11. června 2010 v 21:10 Příroda
Loni budku pro sýkorky opanovali sršni, ale lotos už konečně našla ty správné obyvatele.
,
.
,
,

Příběh bernešek velkých

8. června 2010 v 12:29 Okrasná vodní drůbež
Hned na začátku musím napsat, že jsme nikdy neměli v plánu chovat velké bernešky, zdály se mám moc velké a těžkopádné. Na druhou stranu jsme toužili po berneškách malých, které se od těch velkých liší hlavně velikostí a rozdíly ve zbarvení jsou minimální. Poprvé jsme si malé bernešky koupili asi v roce 2002, ale po čase jsme zjistili, že to jsou dva houseři. U těchto ptáků je docela problém, že pohlavně dospívají až ve třetím roce života a když se s jedním ptákem něco stane, je hodně těžké k němu sehnat jiného, stejně starého. Asi před 4 lety našel manžel inzerát, kde někdo prodával starší pár bernešek malých za docela slušných podmínek, neváhal a na inzerát odpověděl. Do nedávna to fungovalo tak, že si chovatelé zvířata posílali kurýrem přes české dráhy a této možnosti jsme využili i my. Ve stanovený den jsem pro bernešky na nádraží jela já. Už při přebírání dvou krabic od banánů slepených a svázaných k sobě se mi to nějak nezdálo a i se mi krabice zdály nějaké moc těžké. Docela velké překvapení mě čekalo doma. V každé krabici byla nacpaná jedna berneška. Transport ve stísněných podmínkách přežily dobře, ale místo malých přišly velké. Tak jsme se stali chovateli i velkých bernešek. Manžel se prodejce snažil kontaktovat, ale jeho mobilní telefon je od té doby nedostupný. Celý čas bernešky docela dobře prospívaly, nedělaly žádné problémy, ale ani nehnízdily. Loni jsme se rozhodli, že zkusíme vyměnit husu a měli jsme docela štěstí, že se nám podařilo sehnat už dospělou, která dokonce měla za sebou úspěšné hnízdění. Letos na jaře se však z mírumilovného housera stal nesnesitelný rváč. Prvně si svou zlost začal vylévat na berneškách malých, které se nám konečně podařilo sehnat a s kterými celou dobu žili v míru. Nezbylo nic jiného než je oddělit, ale ani metrový plot nebyl překážkou a malé bernešky utrpěly rány, z kterých se dlouho vzpamatovávaly. Chvíli se zdálo, že bude klid, ale další problém nastal, když si berneška vybrala na hnízdění boudu, ve které loni hnízdila husa císařská. Je jasné, kdo tento boj vyhrál. Husa císařská si odnesla šrámy, ale naštěstí přežila a bernešky putovaly do izolace. Změna prostředí měla za následek, že husa snesla ještě 4 vejce, samozřejmě každé někde jinde, snášet přestala a ani si na vejce nesedla. Po 14 dnech začala snášet znovu a tentokrát do připraveného hnízda. Na konec jsme se dočkali 4 housátek, i když se vylíhla na dvě etapy.
.

.
,
,
..
.

Řezy

4. června 2010 v 7:20 Řezy

Těsto:
450 g polohrubé mouky
160 g moučkového cukru
100 g tuku
1 vejce
2 lžíce kakaa
4 lžíce mléka
2 lžíce rumu
1 prášek do pečiva

Ze všech surovin vypracujeme těsto, které rozdělíme na dva díly.Každý díl vyválíme a na plechu upečeme.Na první plát naneseme vrstvu krému, na ní dáme piškoty namočené do rumu naředěného vodou a na ně zbylý krém a přikryjeme druhým plátem, zatížíme a druhý den polejeme čokoládovou polevou.


Krém:
2 hrnky mléka
2 lžíce hladké mouky
2 lžíce solamylu
10 dkg cukru
Uvaříme kaši a do chladné zašleháme 1 máslo. Řezy je nejlépe nechat dva dny odležet.Lišaj paví oko

1. června 2010 v 15:14 Příroda
.
.
.
Loni jsme na zahradě našli podivnou housenku a podle některých komentářů se prý jednalo o lišaje paví oko.Původně jsme uvažovali,že si housenku necháme a počkáme , co se z ní vylíhne, ale při představě, že by zajetí nemusela přežít, jsme jí raději dali svobodu.V těchto dnech jsme objevili lišaje paví oko, možná, že je z té naší housenky.