Říjen 2009

Kapradiny

28. října 2009 v 12:27 Pokojové rostliny
Kapradiny jsou stálezelené pokojové rostliny,které netvoří květy,ani semena a rozmnožují se výtrusy,které se objevují na spodní straně listů.Ke svému růstu potřebují vyšší vlhkost vzduchu , mírně kyselý substrát a polostinné stanoviště bez přímého slunce.


Křídelnice
Pochází z tropických a subtropických oblastí celého světa.V celku snadno se pěstuje a nemá přehnané nároky na pěstování.
Osladič
Pochází z Jižní Ameriky a Austrálie.V bytě se dobře aklimatizuje a rychle se rozrůstá.

Ledviník
Netík
Daválie

Tato kapradinka roste v tropech jihovýchodní Asie,na stromech nebo ve skalních rozsedlinách.Z hnědých oddenků porostlých chloupky ,připomínajících nohy pavouka,vyrůstají listy.Při pěstování v závěsném květináči oddenky často květináč přerostou a působí dekorativně.

Parožnatka
Pochází z jihovýchodní Asie a Austrálie,kde roste ve vidlicích větví a na kůře stromů.Má dva druhy listů-dolní,které postupně zasychají a tvoří zásobárnu vody a živin a horní zelené,výtrusonosné,které se na konci větví ve tvaru losího paroží.
Výtrusy na spodní straně listu.

Barevný podzim

26. října 2009 v 15:58 Příroda
Včerejší den se opravdu vydařil-sluníčko,teploučko,zkrátka paráda.

Opuncie

24. října 2009 v 19:39 Kaktusy a sukulenty
Opuncie pocházejí ze Severní a Jižní Ameriky.Mají zploštělé článkované stonky,které jsou hustě pokryty trny,nebo svazky pichlavých chloupků,které se při zapíchnutí do kůže velmi těžko odstraňují.
Opuncie se snadno rozmnožují pomocí vrcholových řízků.V létě vyžadují zálivku po vyschnutí substrátu,v zimě se nezalévají.Květy opuncií mají žlutou,oranžovou,nebo červenou barvu.Plody mají různou velikost,barvu a často jsou i jedlé.Ze stonků se mohou vyrábět nápoje.

Letos jsem nasadila jednu opuncii do kamenného koryta a doufala jsem ,že konečně vykvete,narostla do závratných rozměrů ,ale na květy zase nedošlo.
U této opuncie spodní díly postupně ztrácí na kráse,ale na vrcholech vyrůstají nové živějšího vzhledu.Její chloupky zapíchnuté v kůži jsou opravdu velmi nepříjemné.
A tady je jedna mrazuvzdorná,která je venku celý rok.

Bodláky

20. října 2009 v 17:54 Příroda
Ještě něco z léta..,

Pupava bezlodyžná
Ostropestřec


Z léta rovnou do zimy

15. října 2009 v 18:12 Příroda
Začátek října lámal teplotní rekordy,počasí připomínalo léto než nastupující podzim,na stromech bylo a vlastně ještě je zelené listí a každý věřil,že si ještě užijeme krásný,barevný podzim.Jenže, jak mávnutím kouzelného proutku,je všechno jinak.Přes noc jsme se ocitli v zimě.

Ještě před několika dny byly tyto podzimní astry plné motýlů....
....a dnes se sklánějí k zemi pod tíhou mokrého sněhu.
Poupata růží jsou úplě obalená sněhem.


Smrdutky

12. října 2009 v 20:15 Kaktusy a sukulenty
Smrdutky jsou beztrnné sukulentní rostliny s trsy zoubkovaných stonků.Dobře rostou a na péči jsou nenáročné,snadno se množí odnožemi.Mají rády světlé ,teplé a slunečné stanoviště v létě a chladné, suché zimování.V létě zaléváme vždy,když vyschne zemina v květináči a v zimě nezaléváme téměř vůbec.
Květy těchto rostlin mají hvězdicovitý tvar a některé silně páchnou.
Pralinkové řezy

10. října 2009 v 8:38 Řezy

Těsto:
6 vajec
24 dkg krystalového cukru
30 dkg hladké mouky
1 vanilkový cukr
šťáva z jednoho citronu
10 dkg oleje
Bílky ušleháme s cukrem,přidáme citronovou šťávu a vanilkový cukr,potom žloutky, na konec vmícháme mouku a olej.Těsto rozdělíme na dvě části.Do jedné dáme kakao a druhou necháme bílou ,upečeme na dvou plechách vyložených pečícím papírem.Po upečení obě placky podélně rozřízneme a slepíme.Dáváme tmavou placku ,krém ,bílou placku,meruňkovou marmeládu,bílou placku,krém a tmavou placku.Po promazání řezy znovu podélně rozřízneme a polejeme čokoládou.


Krém:
250 ml mléka
1 kakaový puding
5 dkg cukru
Do vychladlého zašleháme 150 g másla.


Housenky

8. října 2009 v 8:15 Příroda
Poslední dobou každou chvíli potkávám nějakou housenku a vždy přemýšlím jaký motýlek se z ní asi vylíhne.I když máme doma plno knížek o přírodě ,tak najít k jaké housence patří jaký motýl je přímo neřešitelný úkol.Nakonec jsem něco našla v Atlase motýlů po pradědovi,který byl vesnický učitel.Byla bych ráda,jestli jsem se při určování zmýlila,aby mě někdo opravil.


Bourovec ostružiníkový

Možná přástevník jitrocelový ?
Tuto housenku jsem nenašla vůbec nikde.
Šípověnka hojná

Šípověnka trnková

A nakonec housenka babočky paví oko.Jeden z našich nejkrásnějších motýlů a housenka je jedna z nejošklivějších.

Kotě

5. října 2009 v 17:29 Ostatní
Koncem léta se naší kočce narodilo angorské koťátko a jak to vypadá,tak si ho asi necháme.Naštěstí je to kocourek,tak alespoň na jaře od něho další koťata nehrozí.Vídeňská bábovka

3. října 2009 v 12:32 Bábovky
Těsto:
V hrnci svaříme:
0,25 l mléka
15 dkg cukru
15 dkg tuku na pečení
2 polévkové lžíce kakaa
Po vychladnutí přidáme:
25 dkg polohrubé mouky
1 vejce
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
Dávka je do menší bábovkové formy.

Hnojník

1. října 2009 v 6:55 Příroda
Houby sice moc nerostou,ale na jedné louce se mi podařilo najít skoro všechna vývojová stádia hnojníka.