Září 2009

Výsev kaktusů

25. září 2009 v 17:28 Kaktusy a sukulenty
Nejjednodušší rozmnožování kaktusů je vegetativní,kdy k vypěstování nového jedince použijeme určitou část z mateřské rostliny,buď řízek,odnož ,nebo část trsu.Někdy se ale stane,že matečná rostliny odnože nevytváří,nebo uhyne a zbydou po ní jen semínka a pak nezbývá ,než se pokusit jí rozmnožit pomocí semen.
Klíčícím semínkům musíme připravit vhodné podmínky.Substrát, do kterého vyséváme, je směs zeminy a písku.Před výsevem je nutné tento substrát vysterilizovat, abychom zničili zárodky patogenních hub a plísní a senema plevelů.Ke sterilizaci se používá trouba,nebo nádobku se substrátem vaříme ve vodní lázni.Po vychladnutí rozprostřeme semena na povrch substrátu,ke klíčení potřebují světlo a nádobku přikryjeme sklem.Těď už jen čekáme,co vyroste.
Zralá semena na kaktusu.
Někdy udělají plody se semínky stejnou parádu jako květy.
Někdy se stane,že semínka zapadnou k sousedovi do květináče a vyrostou sama bez naší péče.

Čokoládovo tvarohové řezy

23. září 2009 v 8:04 Řezy
Těsto:
1 hrneček cukru
2 hrnečky polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
3 vejce
1 hrneček mléka
půl hrnečku oleje
Vejce vyšleháme s cukrem do pěny a pak přidáme ostatní suroviny a důkladně zamícháme.Pečeme na vymazaném a moukou vysypaném plechu při teplotě asi 180°C.

Krém:
2 čokoládové pudingy ,dvě lžíce kakaa a 5 lžic cukru uvaříme v půl litru mléka.Uvařený puding necháme vychladnout a zašleháme do něho 0,5 kg tvarohu.Hotový krem natřeme na upečený piškot a posypeme strouhaným kokosem.

Recept jsem našla na:www.oblubenerecepty.sk

Květnatec Archerův

20. září 2009 v 9:19 Příroda
Několikrát jsem o této houbě slyšela ,ale až do dneška jsem jí na vlastní oči nikdy neviděla.Našla jsem jí na hrázi rybníka jen malý kousek za vsí a v atlasu hub jsem se dočetla toto.
Jedná se o exotický druh,který se k nám zavlekl během první světové války,původně asi pochází z Austrálie.V Evropě se tato houba vyskytuje na místech narušených lidskou činností,na skládkách různého rostlinného odpadu,na okrajích stohů, na dříví a pilinách,podél cest a silnic.
Mladé stádiem se podobá vajíčku,z kterého vyrůstá hlavní nosič rozdělený na 5-8 dlouhých zašpičatělých ramen,která jsou zprvu vzájemně srostá,později se rozkládají do stran a vytvářejí hvězdici červené barvy.V době zralosti ramena pokrývají ostrůvky olivově zeleného slizu,který odporně páchne.

Anginovník

18. září 2009 v 18:10 Pokojové rostliny
Anginovník je vytrvalá bylina s dlouhými mečovitými listy.Pochází z Indie,Číny,Ruska a Japonka,kde roste v písčitých,trvnatých oblastech u moře.U nás se pěstuje jako přenosná rostlina,i když by měla snést mráz do -10 °C.
Květy této rostliny se podobají květům orchidejí a mají oranžovou barvu s červenými tečkami.
Tato rostlina má prý léčivé účinky při bolesti v krku,kdy se mají žvýkat listy.Pěstuju jí už několik let,ale tuto její schopnost jsme ještě nevyzkoušeli.

Křižák obecný

15. září 2009 v 15:18 Příroda
Jedni z mála živošichů,kteří mi nahánějí hrůzu a z kterých mám husí kůži po celém těle jsou pavouci a pokud to jde vyhýbám se jim velikým obloukem.Na zahradě jsem náhodou narazila na tyhle křižáky a nedalo mi to ,abych je nevyfotila.Každý byl v jiném prostředí a podle toho je i jejich zbarvení.Ten žlutý byl na usychajícím jahodovém lupení,hnědý pod střechou a zelený si udělal skrýš v rododendronu.

Tohle,si myslím,že je hnízdo s vajíčky křižáka pruhovaného.

Sršáni

12. září 2009 v 9:42 Příroda
Na zahradě začaly dozrávat hrušky a jablka a hned na to přišli sršáni,jak to vypadá,nic před nimi neobstojí.Sukulenty

10. září 2009 v 16:04 Kaktusy a sukulenty
Sukulenty patří do stejné skupiny jako kaktusy.Jsou to rostliny ,která původně rostou v pouštních a polopouštních oblastech.V krátkých obdobích dešťů hromadí ve svých tělech vodu,která jim pak umožní přežít období sucha.
Pěstování sukulentů je téměř stejné jako pěstování kaktusů.V létě potřebují dostatek světla a vláhy ,ale před každým dalším zalitím musí substrát dostatečně vyschnout. Přes zimu mají období klidu,kdy zálivku omezíme na minimum,nebo vůbec nezaléváme.Ideální je pro ně světlý prostor s teplotou okolo 10°C

Echevérie
Agave

RozchodníkHaworthia

Smrdutka

Broskve z pecky

8. září 2009 v 18:28 Zahrada
Před lety jsme si koupili šlechtěnou broskev,ale nevydržela ani první zimu.Manželovi rodiče měli doma broskev vypěstovanou z pecky a normálně plodila a dva výpěstky jsme taky dostali.Ty původní strmy už dávno nemáme,ale vyrostly nám na zahradě nové.Dozrávají až nyní,ale chutí si nezadají se šlechtěnýma a nejsou tak choulostivé na kadeřavost.Housenka lišaje paví oko

4. září 2009 v 14:54 Příroda
Na zahradě jsme našli zvláštní housenku,moc by mě zajímalo jaký motýl se z ní vylíhne.ale nikde se mi to nepodařilo najít.

Beztrnná ostružina

2. září 2009 v 19:44 Zahrada
Asi tak před pěti lety jsem si objednala beztrnnou ostružinu a těšila se na úrodu velkých chutných ostružin.Jenže poslední roky byly u nás hodně suché,tak jsem neúrodu přičítala nedostatku vláhy.Letos pršelo vydatně,na jaře byla samý květ a po odkvětu se začaly ukazovat ostružinky,ale tady moje radost zkončila,protože dozrávání už bylo slabší a chuť taky nic moc.Vypadá to ,že se s milou ostružinou asi rozloučíme.