Červenec 2009

Punčové řezy

29. července 2009 v 5:00 Řezy
Světlý piškot:

5 vajec
5 lžic moučkového cukru
5 lžic polohrubé mouky

Z bílků ušleháme tuhý sníh,za stálého šlehání přidáme cukr a žloutky.Na konec lehce vmícháme mouku.Těsto nalijeme na vymyzaný a moukou vysypaný plech a upečeme v předehřáté troubě.

Hnědý a růžový piškot:

Postupujeme stejně jako u světlého piškotu,ale hotové těsto rozdělíme na dvě části.Do jedné dáme trochu kakaa a do druhé trochu červeného potravinářského barviva.Těsto pečeme na stejně velkém plechu jako světlý piškot,ale tentokrát si plech pomocí alobalu rozdělíme na dvě stejné části.Na jednu půlku nalejeme hnědé těsto a na druhou růžové těsto a upečeme.

Punčový sirup:

V mističce si podle chuti smícháme rýbízovou marmeládu s punčem,můžeme přidat pár kapek citronové šťávy,popřípadě cukr.Je-li sirup moc hustý,mírně naředíme vodou.


Světlý piškot rozdělíme na dvě části.Jeden díl dáme na tác,potřeme ho punčovým sirupem až mírně nasákne,pak na něj položíme růžový piškot,necháme nasáknout sirupem,položíme hnědý a po nasáknutí znovu světlý piškot.

Na konec polejeme cukrovou polevou.

Kaktus

25. července 2009 v 7:37 Kaktusy a sukulenty
Abych ušetřilo místo,sesadila jsem do jednoho květináče červený,růžový a bílý kaktus.Loni vykvetl červený,letos se přidal růžový a jsem zvědavá,jestli se příští rok ukáže i ten bílý.

Broučci II

23. července 2009 v 16:29 Příroda
Většinu těchto brouků jsem našla na zahradě a některé jsem viděla poprvé v životě.
Rýhonosec zelený
Zlatohlávek skvrnitý
Kněžice chlupatá
Ploštička pestrá


Kněžice páskovaná

Mandelinka bramborová

Slunéčko
Larva slunéčka
Slunéčko

Hymenocallis

20. července 2009 v 21:14 Pokojové rostliny
Cibule této rostliny nejsou odolné proti mrazu,v létě však mohou být venku,buď jako kbelíkové,nebo zasazené ve volné půdě.V období růstu a květu potřebují rostliny hojně zalévat a hnojit.Po odkvětu a odumření listů umístíme rostlinu do prostoru,kde nemrzne.
Tato rostlina pochází z jihu Spojených států a Jižní Ameriky.Existuje asi 40 druhů této cibulnaté rostliny.


Husa císařská (Anser canagicus)

14. července 2009 v 19:31 Okrasná vodní drůbež

Ve volné přírodě obývá pobřeží Aljašky a pobřeží severovýchodní Sibiře.Hnízdo je na zemi,do kterého snáší 3-8 matně bílých vajec.Doba sezení na vejcích je 25 dní.
Naše husa císařská snesla 5 vajec , jedno rozbila,jedno bylo neoplozené,ve dvou zárodek odumřel a tak se vylíhlo jen jedno housátko.

28.6.
6.července
14.července

Orchidej

11. července 2009 v 21:05 Pokojové rostliny
Tahle orchidej mi udělala velikou radost množstvím květů,které na ní vykvetly,ale také jsem o ní mohla úplně přijít.Na jaře jí vyrostly dva květní stvoly a první kvítky už začínaly rozkvétat,když jsem jí při zalévání shodila ze stojanu.Samozřejmě se oba stvoly zlomily a ještě se polámaly některé listy.Dost mě to mrzelo,květináč jsem postavila zpět a raději jsem k ní moc nechodila,abych neviděla tu zkázu.Po nějaké době jsem zjistila,že z bočních pupenů začínají vyrůstat nová poupata a takto vypadá dnes v plné své kráse.Mám ale obavy,jestli jí květy moc nevysilují,protože už má jen dva listy a nové kořeny jí taky nerostou.


Borůvka Heidy

9. července 2009 v 20:09 Zahrada
Tuhle borůvku jsem si před několika lety objednala od zahradníka Starkla.Měla by prý dorůst asi do 1,5 metru,ale ta naše má stále jen asi 0,5 metru.Letos jí přálo počasí a je obsypaná výbornými plody.Borůvky nebarví modře jako lesní ,ale chuť mají velmi podobnou a jsou vynikající.


Koroptev polní

7. července 2009 v 17:59 Bažantovití

Začátkem měsíce června,při vysíkání trávy na čističce odpadních vod,vysekl jeden mladý myslivec kproptví hnízdo.Tím,že se posekla tráva,se změnilo prostředí a koroptví slepička by se už na hnízdo nevrátila.Jediná možnost byla vejce dolíhnout uměle a protože tušil,že u nás většinou vždy nějaká kvočna sedí a manžel dělá mysliveckého hospodáře,tak nasezená vajíčka skončila u nás.Měli jsme obavy,aby kvočna drobná vajíčka nerozbyla.Nakonec všechno dopadlo dobře a asi po 14 dnech se vylíhlo 11 kuřátek.


Porovnání bažantích a koroptvých vajíček.
Kvočna na hnízdu.
Čerstvě vylíhlé koroptvičky.

Na houbách

5. července 2009 v 7:28 Příroda
Včera dopoledne jsme se taky vypravili na houby,byla docela velká mlha a její drobné kapičky se usadily v pavučinách,kterých bylo všude plno.A pak už se ukázaly i houby...

Hřib smrkový
Křemenáč osikový
Hřib smrkový

Masák-muchomůrka růžová
Lišky
Kuřátka

Medové řezy

3. července 2009 v 19:31 Řezy
Těsto:

10 dkg tuku na pečení
20 dkg cukru
2 lžíce medu
Tuk,cukr a med ušleháme do pěny,pak přidáme:
1 vejce
0,5 kg hladké mouky
1 lžičku jedlé sody

Vypracované těsto rozdělíme na 4 díly,z každého vyválíme placku a dáme péct na plech.Po upečení placky slepíme máslovým krémem,marmeládou a zase krémem.Nakonec polejeme čokoládou.

Na louce

1. července 2009 v 11:33 Příroda
Schovaná mezi lesy leží přímo pohádková louka.Skoro nikdo o ní neví,nikdo jí neobdělává a zabloudí sem tak leda nějaký houbař.Roste tu převážně bodlák a další plevelné rostliny a právě to je ráj pro motýly a další hmyz..Bylo jich tam tolik,že jsem nevěděla,kterého si vybrat dřív a některé jsem viděla poprvé.


Babočka kopřivová
Babočka síťkovaná

Okáč prosíčkový
Okáč třeslicový
Světlopáska ostřicová
Housenka
Hnědásek rozrazilový
Babočka bodláková
Okáč ječmínkový
Soumračník metlicový
Soumračník rezavý
Perleťovec
Přástevník chrastavcový
Tesařík

Kobylka