Březen 2009

Begonie

29. března 2009 v 9:28 Pokojové rostliny
Begonie jsou pokojové rostliny,které se pěstují především pro své různě zbarvené a tvarované listy.Na pěstování jsou nenáročné,vyhovuje jim světlo až polostín,přímé slunce nesnáší.Velice snadno se množí vrcholovými řízky nebo jen listy ,které se dají do slenice s vodou a po vytvoření kořenů se zasadí.


Dětské vyšívané polštářky

26. března 2009 v 18:05 Tvoření
Jako malé děti jsme měly na spaní ,se sestrou, malé vyšívané polštářky,které vyšívala moje babička.Dodnes vzpomínám na polštářek s trpaslíkama,ale jeho předloha se někam zatoulala.Pro moje děti babička taky polštářky vyšila a tady jsou některé na ukázku,pomalu ,ale jistě ,na ně začíná působit zub času.

Předzvěst blížícího se jara

22. března 2009 v 12:43 Zahrada
Sluníčko nikde,vítr ostrý jak nůž,místy ještě leží sníh,ale kytičky už se začínají ukazovat.

Hvězdník

20. března 2009 v 20:12 Pokojové rostliny
Hvězdník je cibulovitá rostlina,která k tomu ,aby kvetla potřebuje období klidu.To trvá od konce podzimu,kdy rostlinu přestaneme zalévat a uložíme do chladnější místnosti,kde může být i tma.Koncem zimy cibule začne růst sama ,nebo jí pomůžeme tím,že jí přeneseme na světlo a začneme zalévat,popřípadě jí v této době můžeme přesadit.

Letos z jedné cibule vyrostly dva květní stvoly s celkem devíti květy.

Plnokvětý měl květy jen dva.

Vlci

18. března 2009 v 15:05 Křížková výšivka
Předlohu na tento obrázek jsem dostala k vánocům od syna,měl velkou radost,jaký originální dárek vymyslel a okomentoval to slovy:"Alespoň se nebudeš nudit."A opravdu jsem se nenudila.Je pravda,že mě při dlouhých zimních večerech nebaví jen tak sedět a nic nedělat,ale tohle vyšívání stálo za to.Předloha vypadala jak papír posypaný nějakým smetím a nebyl na ní vidět žádný obrázek ani jeho obrys,přesto jsem se do toho pustila.Jednu chvíli jsem si ale myslela ,že se stala někde chyba tisku a ty vlky tam zapomněli nakreslit.Téměř po dvou měsících je obrázek hotový a ti vlci tam nakonec přece jen jsou.

Cykas

14. března 2009 v 15:06 Pokojové rostliny
Cykas patří k nejstarším rostlinám na světě,svým vzhledem připomíná palmy,ale příbuzný je
s prvními kapradinami.Roste velmi pomalu a stářím mohutní.Ve volné přírodě se sním můžeme setkat v Africe,Asii,Polynesii a v Austrálii.
Má rád teplé a světlé stanoviště a přiměřenou zálivku.
Přesazuje se po několika letech do nepříliš velkých květináčů.
Můj cykas mi letos udělal velkou radost,roste mu najednou 6 nových listů.


Chovatelské jaro

12. března 2009 v 15:37 Okrasná vodní drůbež
Jarní měsíce jsou pro každého chovatele obdobím očekávání a nadějí.Po dlouhé zimě,která byla obdobím relativního klidu,přichází doba,kdy ptáci přicházejí do toku . Vzrůstá jejich aktivita a někdy i agresivita a to nejen vůči ostatním ptákům,ale někdy i vůči chovateli.


Ptáci,kteří celou zimu tvořili jedno hejno se nyní oddělují do párů a začínají se připravovat na páření a hnízdění.U každého druhu probíhá tok jinak,u některých ptáků je nevýrazný,u jiných zase nápadný a je radost je pozorovat.Nejkrásnější je u husic orinockých,andských a magelánských,kdy se houser okolo husy naparuje a vydávají spolu specifický zvuk.
Dalo by se říct,že chovatel stále na něco čeká.Na jaře netrpělivě pozoruje své opeřence,jestli u nich dochází k páření,což je první známka toho,že by se mohl dočkat nějakých mláďat.Potom čeká,zda husa snese vajíčka a následuje další čekání, jestli si na snesená vejce sedne a jestli budou oplozená,to se nechá po několika dnech sezení poznat po prosvícení žárovkou.Tím to ale zdaleka nekončí a čeká se ,jestli se z oplozených vajíček housátka vylíhnou,protože může husu něco v sezení vyrušit ,vajíčka se zastudí a zárodky v nich odumřou.Zdárným vylíhnutím začíná chovateli další práce a to v přípravě krmiva pro čerstvě vylíhlá mláďata a další čekání na to ,zda se podaří úspěšný odchov.
Často se taky stane ,že chovný pár vůbec nenasedne,nebo se nic nevylíhne a to nezbývá nic jiného,než čekat do dalšího jara a doufat ,že to příště snad vyjde.

Husice orinocké v tokuHusice andské


Husice magelánské

Srnky

10. března 2009 v 16:00 Myslivost
Letošní zima byla opravdu dlouhá a jak se zdá , ještě z daleka svojí vládu neukončila.Včera k večeru se přihnaly černé mraky a během chviličky všechno přikryl nový sníh a ještě k tomu foukal ostrý severák.Nám, lidem ,se zdá zima už nekonečná,ale co má říkat volně žijící zvěř a ptáci?Dochází sice k přikrmování ,ale pohyb ve vysoké vrstvě sněhu je pro zvěř velice namáhavý a vysilující a tohle náročné období přežijí jen ti nejsilnější.
Za naší vesnicí je zemědělský objekt a je tam uskladněn vak s kukuřičnou siláží a právě tohle místečko objevily srnky.Jedna si přímo,obklopena dostatkem potravy,v něm ustlala.Dnes ráno jsem jí tam znovu viděla.Krásně splývala s okolím.
V těhle extrémních podmínkách byly několikrát vidět i koroptvičky,které jsou jinak velice plaché.Ty se mi vyfotit nepodařilo.Znovu orchideje

4. března 2009 v 15:06 Pokojové rostliny
Můrovec s drobnějšími květy,ale jeho první květy , při nákupu ,byly mnohem menší.Tuhle orchidej jsem dostala jako vrcholový řízek a poměrně snadno zakořenila.Mám jí asi dva roky a letos poprvé ukázala své kvítky.zatím má dva,ale na dalších vrcholech vyrážejí nová poupata.Nevím ani jak se jmenuje , prý je to planá orchidej,čemuž by nasvědčoval poněkud malý kvítek,který ale docela intenzivně voní.Ještě jsem podobným způsobem získala jednu rostlinku,ale ta má zatím pouze poupata.
Dárečky,které potěší

1. března 2009 v 7:10 Tvoření
Je to už hezká řádka let,co jsem chodila do školy,ale dodnes si pamatuju,že jsme při předmětu ruční práce vyráběli různé věci.A právě při příležitosti MDŽ to byly dárečky,které určitě stojí za připomenutí.

Srdíčko na bonbony

Na srdíčko potřebujeme 5 pohledů,ze 2 vystřihneme 2 srdíčka,1 podélně rozstřihneme na boky srdíčka a ze dvou uděláme stojánek.Všechny díly obšijeme a sešijeme k sobě.Hotové srdíčko naplníme sáčkem s bombony.Voňavý košíček


Na výrobu košíčku budeme potřebovat jedno toaletní mýdlo,špendlíčky a lýko,může být přírodní,barvené nebo umělé.Do mýdla z obou stran napícháme špendlíky a pak pracujeme s lýkem.Nejdříve lýkem obalíme mýdlo tak,že obtáčíme vždy horní a spodní špendlík a potom propleteme špendlíky na obou stranách.Nakonec uděláme ouško a můžeme dát do košíčku kytičku.