Srpen 2008

Líčidlo jedlé

30. srpna 2008 v 20:05 Zahrada
Je to trvalka,která dobře snáší naší zimu.V červnu kvete hrozny bílých květů,které se po odkvětu mění v plody zelené a postupně černofialové barvy.Dříve se plody používaly k přibarvování vína,ale zjistilo se ,že obsahují velké množství jedovatých saponinů.
Líčidlo potřebuje hodně místa.Ve výživné půdě dorůstá až do výšky 1,5 metru a do stejné šířky.
Dobře se množí semeny,které roznášejí ptáci při požírání plodů.
líčidlo
líčidlo
líčidlo


Ibišek,čínská růže

26. srpna 2008 v 20:25 Pokojové rostliny
Ibišek pochází z Východní Indie,Číny a tropické Afriky.
Vnašich podmínkách mu vyhovuje plné světlo,popřípadě i plné oslunění a dostatečná zálivka.
Rostliny přesazujeme na jaře a starší jedince seřízneme , aby zkošatěly a na nových výhonech bohatě kvetly.Během vegetace 2krát za měsíc přihnojujeme.
Vyhovuje mu letnění.
Množí se řízkováním.
Venkovní ibišek
Protože jsem zatím nenašla vhodné místo a mám obavy,aby nezmrzl pěstuju i venkovní ibišek v květináči a zimuju ho v chladné garáži.

Eskymo řezy

25. srpna 2008 v 18:50 Řezy
Na stránkách http://www.mamincinyrecepty.cz/ jsem našla recept na vynikající řezy a všem doporučuju,aby je vyzkoušely.
Těsto:
Ušleháme 4 vejce a 9 lžic cukru,pak přidáme 12 lžic hrubé mouky,půl prášku do pečiva a 2 lžíce kakaa.Upečeme na vymazaném a moukou vysypaném plechu.
Krém:
Svaříme 750 ml mléka a 2 kokosové pudingy.Do prochladlého zašleháme 150 g másla,3 lžíce cukru a 1 zakysanou smetanu.
Natřeme na upečený piškot,polejeme nebo pocákáme čokoládovou polevou a dáme do ledničky vychladit.

Fuchsie,čílko

22. srpna 2008 v 19:19 Zahrada
Fuchsie pocházejí z tropických oblastí Latinské Ameriky,Nového Zélandu a Tahiti,ale některé druhy rostou i na svazích And.Opylování těchto rostlin zajišťují kolibříci,v našich oblastech květy opylují čmeláci.Pokud se nemohou dostat svým dlouhým sosákem k nektaru normálním způsobem ,vykoušou po straně malou dírku do květního kalichu.
Fuchsie se nejlépe pěstují přes léto venku,v polostínu,na zimu potřebují chladné místo,kde nemrzne.Mohou se zimovat i v tmavém sklepě,kde jim opadají všechny listy,nebo se jim před přenesením do sklepa listy otrhají.Brzo na jaře je třeba rostliny přenést na světlo,aby měly dostatek času na vytvoření květů.Já mám se zimováním docela problémy a rostlinkám trvá dlouho než se vzpamatují,a proto kvetou až nyní.
Rostliny se sážou do humozního substrátu,který dobře udržuje vlhkost a je výživný.Každý rok na jaře by se měly přesadit.V létě vyžadují vydatnou zálivku a pravidelné hnojení.
Snadno se množí řízkováním.

Bezinkový likér

21. srpna 2008 v 18:18 Recepty
1,5 kg bezinkových plodů vaříme se 2 litry vody půl hodiny,pak přecedíme přes látku a přidáme 1 kg cukru a 1 vanilkový cukr.Znovu vaříme půl hodiny.Do vychladlého se přidá 1 litr rumu a plníme do lahví.

Berneška velká (Branta canadensis)

18. srpna 2008 v 20:32 Okrasná vodní drůbež

Tato největší z bernešek žije na Aljašce,v Kanadě a v severních a východních částech USA.Ve své domovině obývá stepi,pobřeží,ale i hluboké lesy.
Hnízdo je nejčastěji kotlinka na zemi vystlaná suchou travou a prachovým peřím.Snáší 4-9 smetanově zbarvených vajec,na kterých sedí husa 28-30 dní.
Pohlavně dospívají ve třetím roce života.
V zajetí se živí obilím,nejčastěji pšenicí a potřebuje pastvu.
Může se dožít až 40 let.

Pavouk

17. srpna 2008 v 19:36 Příroda
Pavouky nesnáším a mám z nich hrůzu,ale tohohle jsem musela vyfotit.I na něm je něco krásného,ale mráz mi leze po zádech stejně.

Honzík , bouloň

17. srpna 2008 v 14:31 Pokojové rostliny
Pochází ze Střední Ameriky.Je to trvalá pokojová rostlina,která po odkvětu postupně zatahuje.Na jaře, z šupinatých oddenků ,vyrostou nové rostlinky.Má ráda polostím a v době vegetace vydatnou zálivku.V době vegetačního klidu,přes zimu,se nezalévá vůbec.Množí se podzemními oddenky i vrcholovými řízky.Ty ve slenici vody časem vytvoří kořínky.Květy mohou mít modrou,bílou,červenou,fialovou nebo růžovou barvu.

Korela

14. srpna 2008 v 19:32 Papoušci
Korela žije v celém vnitrozemí australského kontinentu.Páry zůstávají pohromadě celý život.Patří k nejrychlejším letcům mezi papoušky.
V zajetí snadno hnízdí v budkách,samice snáší 4-7 vajec,na kterých sedí ,ve dne samec a v noci samice, 21 dnů.Na vajíčkách sedí od začátku snášení ,to znamená,že se mladí líhnou postupně a v budce se potom nachází ptáčata různé velikosti.
Živí se slunečnicí, prosem,nahým ovsem. V době vyvádění mlaďat je nutná vaječná míchanice.chutná jim i nezralá kukuřice,pampeliška a suchý rohlík.
Může se chovat společně třeba s andulkama.Plněné rohlíčky

9. srpna 2008 v 17:29 Recepty
Těsto:
0,5 kg mouky-napůl polohrubá a hladká
1 tuk na pečení
1 kostička kvasnic
2 vejce
3 lžíce cukru 6 lžic mléka
Těsto necháme půl hodiny kynout,pak ho rozdělíme na 4 díly,z každého dílu vyválíme placku ve tvaru kruhu a tu rádýlkem rozdělíme na 8 dílů.Plníme tvarohem,povidly,mákem nebo ořechy.Hotové rohlíčky se potírají rozšlehaným vajíčkem a pečou ve středně teplé troubě.

Oleandr obecný

7. srpna 2008 v 19:41 Zahrada
Je to stálezelený keř,který potřebuje i v zimě světlo.Množí se řízkováním,všechny části rostliny jsou jedovaté.

Hořcový stromek

7. srpna 2008 v 19:33 Zahrada
Je to lilkovitá rostlina,která se pěstuje v nádobách.Od půle května,kdy už nehrozí mrazíky může být venku až do pozdního podzimu.Kvete fialovými květy,které jsou až 2cm velké.Během léta vytvoří dlouhé přírůstky,které se mohou na podzim seříznout.
V tmavém a chladném prostředí na zimování ,při omezené zálivce ,opadají listy,které na jaře ,po vynesení na světlo,opět vyrostou.
Můj stromek ,vzhledem k omezenému prostoru na zimování,nemá jinou možnost než shodit listy a ještě ho vždy čeká radikální řez.Na jaře ho přeneseme do skleníku,kde začne pomalu obrážet a po ledových mužích jde ven.Kvete každý rok ,ale nikdy se mi nepodařilo dosáhnout alespoň polovinu květů co bývá na obrázcích.


Olověnec ouškatý

4. srpna 2008 v 19:01 Zahrada
Pěstuje se jako takzvaná přenosná rostlina,v létě venku a v zimě v místnosti,kde je chladněji,ale kde nemrzne.Musí se pěstovat s opěrou,protože jeho větve jsou dlouhé,ale slabé a nedrží tvar.Na slunečném místě vykvete mnoha blankytně modrými květy.Na kalichu květů má četné lepkavé žlázky,které se snadno přichycují.Podle této vlastnosti se mu také říká lepivej Honza.Dříve se tato rostlina používala jako léčivo při otravách olovem,od toho název olověnec.

Okrasné keře

1. srpna 2008 v 18:29 Zahrada
Perovskie
Tento polokeř je 1,5 metru vysoký.Má hluboce členěné,aromatické šedé listy a jeho šedobílé stonky nesou od konce července až do podzimu klasy levandulově modrých květů.Rostliny mají rády slunce a nejlépe porostou a pokvetou,pokud je každé jaro těsně nad zemí seřízneme.
Hortensie stromkovitá
Květy se objevují v červnu na novém dřevě,to umožňuje sestříhat keř každoročně až u země.Nové výhony dorůstají do výšky asi 1 mert.Květy mají bílou barvu,neopadávají,ale postupně dostávají zelenou barvu.Můžou se použít i do suchých vazeb.
Tavolník japonský
Je to nenáročný keř vysoký asi 80 cm.Může se, stejně jako hortensie ,každoročně sestříhávat.Barva květů je bílá,růžová nebo červená.
Tavolník Douglasův
Je to mohutnější keř.kvete koncem června,barva květů je růžová.Rostlina vytváří mnoho kořenových výběžků a hodně se rozrůstá.