Červenec 2008

Čápi

31. července 2008 v 18:21 Ostatní
V několika posledních dnech se na louce za naší vesnicí objevuje hejno čápů.

Muškáty

29. července 2008 v 17:32 Zahrada
Muškáty pocházejí hlavně z jihoafrických pouštních a pustinných oblastí.Druhy ,z nichž byla většina našich muškátů vypěstována pocházejí z oblastí s letním obdobím dešťů.Dlouhé období sucha přežívají jen díky zásobám vody uloženým v kořenech nebo stoncích.
Existuje mnoho druhů muškátů,ale pro všechny platí,že sucho snášejí lépe než přemokření.Mám na nich ráda,že i když už tolik nekvetou, je alespoň truhlík nebo květináč krásně zelený.

Krása květů

26. července 2008 v 15:22 Kaktusy a sukulenty
V letošním roce se opravdu kaktusům daří.Pěstuju je už několik let ,ale tolik krásných květů ještě nikdy neměly a některé z nich kvetou letos vůbec poprvé.Květy kaktusů jsou krásné,ale není to s nimi jednoduché.Některé kvetou jen několik hodin,jiné zase potřebují plné slunce a to jako naschvál v době rozvíjení poupat nesvítí.Po několika deštivých a chladných dnech opět vysvitlo sluníčko a kaktusy se ukázaly v celé své kráse.
Echinopsis subdenudata vykvetl brzo ráno a v poledne jeho květy už byly uvadlé.

Duha

24. července 2008 v 18:12 Ostatní
V případě,že při dešti svítí sluníčko,ukáže se na obloze duha.Abychom jí viděli,musíme se dívat ve směru deště a slunce musíme mít za zády.Když světlo prochází kapkami,rozkládá se na kruhový barevný pás a my pozorujeme jeho vrchní půlkruh jako duhu.

Denivky

23. července 2008 v 17:27 Zahrada
Denivky pocházejí z Číny,Koreje a Japonska.Mají tlusté,oddenkovité kořeny.Dlouhé úzké listy jsou převislé a barva květů je od bílé,zelené,žluté,oranžové,přes purpurovou až téměř k černé.
Rostliny jsou mrazuvzdorné,vyžadují na živiny bohatou půdu a dostatek slunce.Jejich květ kvete pouze jeden den,ale jedna rostlina má více poupat,která nakvétají postupně,takže se z květů můžeme těšit delší dobu.
Pro zajímavost,všechny části rostliny jsou jedlé.Lehce opečená poupata,ale i zvadlé květy prý mají výtečnou chuť.

Hvízdák euroasijský (Anas penelope)

22. července 2008 v 18:20 Okrasná vodní drůbež
U nás se s touto kachnou setkáme pouze na tahu.Hnízdiště jsou v severní Evropě a Asii.
V době ,kdy je kačer ve svatebním šatě se ve zbarvení výrazně liší od kachny.
V přírodě hnízdí na zarostlých jezerech i na slané vodě.Hnízdo bývá v trávě, v keřích,nebo pod větvemi stromů.Snáška obnáší 7-12 čistě bílých vajec,na kterých sedí kachna 24-26 dní.V této době jsou kachny velmi citlivé na vyrušování a v případě ,že se tak stane hnízdo opouští a už se k němu nevrátí.
Potrava je převážně rostlinná ,na větší travnaté ploše si většinu potravy najdou,do krmítek jim dáváme obilí.
Tato kachna se ozývá zvláštním hvízdavým hlasem,podle kterého dostala své jméno.
Kachna s kačerem v letním šatě.

Begonie

20. července 2008 v 9:50 Zahrada
Hlízy begonii se sází mělce,aby byly vidět rašící výhony a až později se přisype zemina.Ven se dávají až v době,kdy už nehrozí noční mrazíky .Vyhovuje jim stín až polostín,Plné slunce jim pálí listy.Vyžadují pravidelnou zálivku.Přes zimu se uchovávají v prostoru , kde nemrzne.Pštrosí vejce

17. července 2008 v 17:51 Ostatní
Pštrosí vejce váží 1200 g a obsahovalo 0,9 l vaječné hmoty.Pro porovnání slepičí vejce váží okolo 60 g,záleží na plemenu slepic a vajíčko od perličky má pouze 47 g.
Na obrázku je vejce pštrosí,husí,kachní,slepičí a perliččí.

Rostliny k sušení

15. července 2008 v 14:15 Zahrada
Jestliže si chceme uchovat krásu květin i na zimu,je nejlepší si v létě vhodné kytky nasušit a vytvořit si z nich různá aranžmá.Květiny se sklízejí v době,kdy jsou květy pěkně rozvité.Suší se zavěšené květy dolů na tmavém suchém místě,já používám půdu.Na světle barvy květů blednou.
Kromě níže uvedených rostlin se můžou sušit ještě například makovice,chrpy,různé trávy a obilniny,nebo nevěstin závoj.

Slaměnka

15. července 2008 v 14:14 Zahrada
Je to letnička,která se vysévá na jaře do skleníku nebo pařeniště a v květnu se přesazuje na záhon.Může dorůst až k 1 metru.Barva květů je bílá,žlutá,červená,oranžová,růžová.

Vratič obecný

15. července 2008 v 14:14 Zahrada
Je to vytrvalá bylina, která roste podél cest,na náspech a rumištích.Vyhovují jí sušší stanoviště.Pronikavě voní,je slabě jedovatý.Kvete v červenci.

Alpská protěž-plesnivec

15. července 2008 v 14:14 Zahrada
Dobře se hodí do skalek,její listy vytvářejí přízemní růžici a mají stříbrnou barvu.Kvete v červnu a červenci.Vyhovuje jí sušší a slunečné stanoviště.Je to trvalka.

Pestrovka

15. července 2008 v 14:14 Zahrada
Pestrovky pocházejí z tropické Ameriky,vyžadují teplo a nesnášejí chladno spojené s vlhkem.Semena se vysévají v březnu-dubnu do skleníku a sazenice se vysazují ven až koncem května.

Smilek růžový

15. července 2008 v 14:13 Zahrada
Je to letnička,která se seje na jaře do sleníku,nebo pařeniště.Na záhony se přesazuje v polovině května.Vyhovuje mu slunné stanoviště,kvete od července do září.Květy k sušení se sklízejí plně rozvité.Barva květů je růžová nebo bílá.

Světlice barvířská

15. července 2008 v 14:13 Zahrada
Narůstá až do výšky 1 metru,má bodlákovité,trochu pichlavé listy.Nesnáší přesazování,proto se vysévá v dubnu přímo na stanoviště.Dříve se z květů získávalo barvivo pro barvení látek.Je to letnička.

Máčka

15. července 2008 v 14:13 Zahrada
Je to vzpřímená trvalka s přízemní růžicí listů a silnou lodyhou nesoucí květy v podobě malých kulatých bodláčků modré,nebo bílé barvy.Lodyha s květy dosahuje výšky 60-70 cm.Má ráda slunné stanoviště,je plně mrazuvzdorná,množí se semeny.

Lilík mochyňovitý

15. července 2008 v 14:13 Zahrada
Je to jednoletá rostlina,která roste velmi rychle.Během léta může dorůst až do výšky 1,5 metru,pokud se vyseje do výživné půdy.Od konce června se objevují květy,které jsou asi 3 cm široké ,mají modrou nebo lila barvu s bílým středem.Květy rychle vadnou a na jejich místě vyroste "balonek"plný malých semínek.Stonky s plody jsou vhodné k sušení.Semena se vysévají přímo na místo venku,často se stane,že se vysemení sám.

Levandule

15. července 2008 v 14:12 Zahrada
Tato trvalka kvete od července modrými květy.Na chráněných místech dobře přezimuje a vytváří menší keř.

Meruňkové knedlíky z odpalovaného těsta

14. července 2008 v 16:33 Recepty
Těsto:
0,5 l mléka uvedeme k varu,přidáme 5dkg másla,špetku soli a 0,5 kg hrubé mouky a mícháme do zhoustnutí.Po odstavení ,ještě do teplého, vmícháme 3 vejce.Těsto vyválíme a rozkrájíme na čtverečky,do kterých zabalíme ovoce a dáme vařit.