Červen 2008

Řezy s jahodovým krémem

28. června 2008 v 13:31 Řezy
Těsto:
Ušleháme do pěny 4 žloutky a 20 dkg cukru ,pak přidáme 20 dkg polohrubé mouky,půl skleničky oleje,půl skleničky vlažné vody a půl prášku do pečiva.Nakonec vmícháme sníh ze 4 bílků.
Krém:
60 dkg jahod necháme přejít varem a zcedíme
1 máslo utřeme s 20 dkg cukru
0,5 l šťávy svaříme s 2 pudingy , po vychladnutí zašleháme do másla
nakonec vmícháme jahody
Poleva:
8 lžic másla rozehřát
4 lžíce cukru
4 lžičky kakaa
4 lžičky uvařené kávy

Perličky

25. června 2008 v 17:37 Drůbež
Divoké perličky žijí v Africe a na Madagaskaru.Poprvé perličku domestikovali Kartagiňané a Egypťané.Podle staré řecké pověsti jsou perličky proměněné sestry tragicky zemřelého krále Meleagra,jejich peří jako by bylo poseto slzami.
Perlička domácí se od divoké prakticky v ničem neliší,je jen o něco větší a ponechala si i mnohé přírodní vlastnosti.Velice dobře létají a téměř žádný plot jim není překážkou.
Pro perličky je charakteristické zanášení,to znamená,že velice často mění místo ,kam snáší vejce.Většinou si vyberou skryté a nenápadné místo.
Další jejich nepříjemnou vlastností je pronikavý křik.
Perličky se chovají pro vejce,která mají hnědou barvu skořápky a obsahují menší množství cholesterolu než vejce slepičí.Dále se perličky mohou chovat pro maso.
Perličky většinou nekvokají,to znamená ,že se vejce musí podložit pod slepici,nebo dát do líhně.Malé perličky se líhnou za 27-28 dní.V prvních dnech jsou velmi citlivé na zimu a krmí se vaječnou míchanicí.
Dospělí ptáci se krmí obilím bramborami a živočišnou potravu si najdou ve výběhu zrovna jako pastvu.
Dospělé perličky jsou značně odolné i vůči mrazu.
V současné době existuje několik barevných variant modrá,bílá ,černá a světle modrá.


Bažant obecný (Phasianus colchicus)

22. června 2008 v 18:21 Bažantovití
Bažanti mají neobyčejně širokou oblast rozšíření.Pocházejí z Asie,ale setkáme se s nimi v Evropě,Severní Americe i na Novém Zélandě.U nás byli ve volné přírodě běžně rozšířeni, ale vlivem zemědělské výroby a škodné zvěře jejich stavy velmi klesly a v některých lokalitách se nevyskytují téměř vůbec.
Bažantí kohouti jsou větší než slepice , mají krásně zbarvené peří a dlouhý klínový ocas.Živí se rozmanitou rostlinnou i živočišnou potravou. Hnízdí na zemi,kde do mělké jamky slepice snáší asi 10 olivově zelených vajec na kterých sedí 22-26 dní.Mláďata se vyvíjejí neuvěřitelně rychle,ve věku 2 týdnů jsou schopna trochu létat a v 6 týdnech se již starají o sebe sama.
I v zajetí,mají-li dostatečný prostor jsou schopni zahnízdit a vyvést mláďata,jednou se stalo ,že dokonce slepice zahnízdila v budce pro kachny.

Šťavel

20. června 2008 v 19:28 Zahrada
Šťavele jsou hlíznaté trvalky pěstované pro barevné květy a nezvykle atraktivní listy.Nejsou zcela mrazuvzdorné,na podzim se musí vyjmout z půdy,nebo pěstované v květináči přenést do prostoru,kde nemrzne.Na zimu zatahují.

Jahody

19. června 2008 v 20:24 Zahrada

Tořivka

19. června 2008 v 20:22 Pokojové rostliny
Je příbuzná africké fialky a gloxinie. Vyžaduje světlé stanoviště,ale ne prudké slunce.Já je pěstuju na severním okně.Potřebuje přiměřenou zálivku i po odkětu.Množí se listovými řízky.

Řezy pohádka

15. června 2008 v 13:35 Řezy
Těsto:
Ušleháme 4 vejce,16 dkg cukru a 8 lžic horké vody.Potom přidáme 14 dkg polohrubé mouky,5 dkg kakaa a půl prášku do pečiva.Upečeme.
Krém:
Na kaši uvaříme 0,25 l mléka ,3 dkg másla a 3 dkg polohrubé mouky. Utřeme 1 máslo ,20 dkg moučkového cukru, 8 dkg kakaa a do utřeného přidáme vychladlou kaši . Do hotového krému přidáme trochu rumu.
Nakonec polejeme čokoládovou polevou.


Čokoládové řezy

13. června 2008 v 13:23 Řezy
Utřeme 32 dkg tuku na pečení,32 dkg cukru a 8 žloutků ,potom přidáme 32 dkg hrubé mouky, 2 nastrouhané čokolády na vaření a z 8 bílků sníh.Upečené polejeme ledovou polevou.
buchta


Berneška rudokrká (Branta ruficollis)

12. června 2008 v 15:34 Okrasná vodní drůbež
Je z bernešek nejmenší a bezesporu nejhezčí.
V přírodě hnízdí v sevsrní části Západosibiřské nížiny,přezimuje na březích Kaspického moře,v Zakavkazí,ale také ve Francii,Velké Británii ,Švédsku,severní Africe a jednotlivé případy jsou hlášeny i z evropských států.
Hnízdí na zemi,snáší 3-9 vajec ,na kterých sedí husa 24-26 dnů a houser pečlivě střeží hnízdo.
Živí se výhradně pastvou a obilím.
Naše bernešky letos zahnízdily poprvé a z 5 snesených vajíček se vylíhlo 5 housátek.Jako potravu dostávají směs s nastrouhaným vajíčkem a kopřivama.Nejdůležitější je pro ně pastva.

Okrasné keře

12. června 2008 v 15:28 Zahrada

Jasmín

Patří k později kvetoucím keřům,květy mají bílou barvu a krásnou vůni.Existují keře i s plnými květy,ale u nich není vůně tak výrazná.
//<![CDATA[ //]]>

Hlošina obecná-česká oliva

Může se pěstovat jako keř i jako strom.Strom vypadá lépe a dorůstá do výšky až 4 metrů.Má mírně splývavé větve s krásně stříbrnými lístky.Kvete v červnu drobnými žlutými kvítky,které výrazně voní.Rozmnožuje se podzemními oddenky.

Trojpuk drsný

Kvete od poloviny června do července drobnými bílími květy. Dorůstá do výšky asi 2 metrů.

Zimolez

Je to popínavá dřevina,která kvete v červnu.Květy krásně voní ,hlavně v podvečer.Na podzim vystřídají květy plody v podobě červených bobulí.Má rád slunná až polostinná stanovištěa dobře snáší naší zimu.

Dřezovec trojtrnný

Na jaře jeho listy září zlatou žlutí a postupně se mění na zelenožluté.Kvete v červnu a červenci žlutozelenými kvítky složenými do malých květenství,které aromaticky voní po perníku.
//<![CDATA[ //]]>

Husa malá (Anser erythropus)

12. června 2008 v 15:14 Okrasná vodní drůbež
U nás se zastavuje pouze na tahu,je to nejmeší a zároveň nejhezčí husa z takzvaných šedých hus.Hnízdí v severní Skandinávii a severní Asii.
Charakteristický pro tuto husu je žlutý oční kroužek,kterým se liší od ostatních hus.
Hnízdo si staví na zemi a snáší do něj 4-8 krémově zbarvených vajec ,na kterých sedí pouze husa 25-28 dní.
Živí se rostlinnou potravou a obilím.
Proti naší zimě je naprosto otužilá a s ostatními ptáky se dobře snáší.

Ovocná buchta s rosolem

8. června 2008 v 18:40 Recepty
Těsto:
30 dkg polohrubé mouky
30 dkg cukru krupice
1 sklenička oleje
1 prášek do pečiva
5 vajec
8 lžic vlažné vody
Cukr a žloutky ušleháme do pěny,přidáme ostatní suroviny a nakonec sníh.Na upečenou buchtu dáme 3 oslazené tvarohy, na něj rozprostřeme ovoce podle chuti(meruňky,broskve ,mandarinky, kivi.....)Nakonec polejeme rosolem uvařeným z 0,75l ovocné šťavy a 2 vanilkových pudingů ,přisladíme podle chuti.

Bezinková šťáva

6. června 2008 v 16:55 Recepty
Je doba,kdy kolem nás všude kvetou bezinky,a proto nabízím jeden recept,jak využít květy této léčivé rostliny.
Návod na přípravu:
30 květů bezinek
2 l vody
2 vymačkané citrony
2 rovné lžíce kyseliny citronové
Všechny suroviny dáme do nádoby a necháme 24 hodin uležet,pak přecedíme a přidáme 1,5 kg cukru.Aby se šťáva nekazila ,tak ji raději steriluzuju.

Kachna divoká březňačka (Anas platyrhynchos)

6. června 2008 v 16:55 Okrasná vodní drůbež
Vyskytuje se téměř v celé Euroasii a Severní Americe.V našich přírodních podmínkách je běžně se vyskytující kachnou.
Kačer se od kachny liší zbarvením,ale v době,kdy je kačer v letním šatě,je od kachny téměř k nerozeznání.
Koncem března začíná kachna snášet,do hnízda na zemi nebo v budce,8-12 vajec.Doba sezení je 24-28 dní.
Živí se převážně rostlinnou potravou,obilím a část živočišné potravy si najdou v trávě nebo na rybníčku.

Husa běločelá (Anser albifrons)

3. června 2008 v 22:26 Okrasná vodní drůbež
V naší přírodě se tato husa vyskytuje za podzimního tahu.Hnízdí v nejsevernějších oblastech Euroasie a Ameriky.
Je menší a tmavší než husa divoká,má kratší zobák a bílé čelo.Snadno se pozná i podle hlasu,který je jiný než známé husí kejhání.
Hnízdo si staví na zemi a snáší 3-7 bílých vajec na kterých sedí husa 26-28 dní.Houser v době sezení střeží hnízdo a po vylíhnutí mláďat o ně s husou společně pečuje.
Živí se výhradně rostlinnou potravou .

Třemdava

3. června 2008 v 22:21 Zahrada
Jde o odolnou vytrvalou rostlinu,která může dorůst až do metrové výšky.Má zajímavou skořicovo-citronovou vůni,kterou způsobuje velké množství lehko prchavého éterického oleje.Tyto silice vylučují květy a jestliže u nich ,za bezvětrných letních teplých večerů přidržíme plamen,vylétají od nich jiskry.
Rostlina má nejraději vápenitou,poměrně suchou půdu a plné slunce.Kvete v červnu a červenci a řadí se mezi medonosné rostliny.Květy mají růžovou nebo bílou barvu.

Kakaová roláda

1. června 2008 v 10:04 Rolády
Těsto:
5 vajec
1 lžíce kakaa
10 dkg moučkového cukru
Žloutky utřeme s cukrem a kakaem,pak lehce vmícháme sníh z bílků.Na plech s pečícím papírem rozetřeme těsto a ve vyhřáté troubě pečeme asi 8-10 minut.Upečený plát ihned srolujeme.
Náplň:
0,25 l smetany ke šlehání
1 ztužovač
Po vychladnutí naplníme roládu mírně oslazenou ušlehanou smetanou.Zabalíme do alobalu a necháme v ledničce několik hodin odležet.

Kaktusy

1. června 2008 v 10:03 Kaktusy a sukulenty
Koncem měsíce dubna jsme přestěhovali všechny kaktusy do skleníku,při té příležitosti mě čekala poněkud nepříjemná práce ,a to jejich přesazení.Kaktusy se bránily svými ostny jak jen mohly.Několik dní jsem je chránila před plným sluncem novinama,aby je po zimě nespálilo .Po dlouhém zimním klidu bez vody , jsem je začala dostatečně zalévat.Během několika dnů bylo vidět ,že začínají růst a nasazovat poupata a toto už jsou první květy.